a
a
a

Palkka- ja palkkioselvitys 2011

Suominen Yhtymä Oyj:n palkka-ja palkkioselvitys 2011

Suominen Yhtymä Oyj (Suominen) noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 15.6.2010 antamaa Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia. Koodi on saatavilla Arvopaperimarkkinayhdistyksen kotisivuilla osoitteessa www.cgfinland.fi. Tämä palkka- ja palkkioselvitys on laadittu hallinnointikoodin suosituksen 47 mukaisesti.

1) Hallituksen palkitseminen

Hallituksen jäsenten palkkioista päättää yhtiökokous etukäteen vuodeksi kerrallaan. 4.4.2012 pidetty varsinainen yhtiökokous päätti, että hallituksen palkkioiden taso vuoden 2013 varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka kestävältä toimikaudelta pidetään ennallaan ja vahvistettiin vastaamaan ylimääräisessä yhtiö-kokouksessa 12.9.2011 tehtyä päätöstä seuraavasti: hallituksen puheenjohtajan vuosipalkkio 50 000 euroa, hallituksen varapuheenjohtajan vuosipalkkio 37 500 euroa, hallituksen muiden jäsenten palkkio 28 000 euroa sekä lisäksi kullekin hallituksen jäsenelle 500 euron kokouspalkkio kustakin kokouksesta, joka pidetään hallituksen jäsenen kotimaassa ja 1 000 euron kokouspalkkio kustakin kokouksesta, joka pidetään muualla kuin hallituksen jäsenen kotimaassa. Vuosipalkkioista 60 % maksetaan rahana ja 40 % maksetaan markkinoilta hankittavilta Suominen Yhtymä Oyj:n osakkeina.  

Hallituksen jäsenet eivät kuulu yhtiön optio-ohjelmien tai osakepohjaisten kannustinohjelmien piiriin eikä heillä ole eläkesopimuksia yhtiön kanssa.

Vuosi 2011

30.3.2011 varsinaisen yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti hallituksen puheenjohtajalle maksettiin 30 000 euroa, varapuheenjohtajalle 22 500 euroa ja jäsenille 18 750 euroa. Palkkiosta 40 % maksettiin yhtiön osakkeita käyttäen.

12.9.2011 pidetty ylimääräinen yhtiökokous valitsi uuden hallituksen ja päätti, että ylimääräisessä yhtiökokouksessa valituille hallituksen jäsenille maksetaan vuoden 2012 yhtiökokoukseen kestävältä toimikaudelta seuraavat palkkiot: hallituksen puheenjohtajalle 31 500 euroa, varapuheenjohtajalle 23 650 euroa ja jäsenille 17 650 euroa sekä lisäksi kullekin hallituksen jäsenelle 500 euron kokouspalkkio kustakin kokouksesta, joka pidetään hallituksen jäsenen kotimaassa ja 1 000 euron kokouspalkkio kustakin kokouksesta, joka pidetään muualla kuin hallituksen jäsenen kotimaassa. Palkkioista 40 % maksettiin yhtiön osakkeina. Kokouspalkkioita ei maksettu.  

Tiedot hallituksen jäsenten osakeomistuksista ovat saatavilla Euroclear Finland Oy:n NetSire -palvelusta, johon on linkki Suomisen internetsivuilla.

2) Toimitusjohtajan ja muun johdon palkitseminen

Toimitusjohtajan ja toimitusjohtajan alaisuudessa toimivan johtoryhmän palkoista, palkkioista ja muista eduista päättää hallitus. Toimitusjohtajan ja johtoryhmän palkitsemisjärjestelmä koostuu kiinteästä kuukausipalkasta luontoisetuineen, tulospalkkiosta sekä osake- ja optiopohjaisista kannustinohjelmista.

Entinen toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet ovat kuuluneet optiopohjaisten kannustinohjelmien piiriin. Ohjelmat on hyväksynyt yhtiökokous. Toimitusjohtaja, johtoryhmän jäsenet sekä tulosyksiköiden johtoryhmien jäsenet kuuluvat yhtiön avainhenkilöstölle suunnattujen osakepohjaisten kannustinohjelmien piiriin. Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät hyväksyy hallitus.

Vuosille 2012–2014 hallitus on hyväksynyt osakepohjaisen kannustinjärjestelmän. Ansaintajakson mahdollinen palkkio perustuu Suominen-konsernin kumulatiiviseen käyttökatteeseen (EBITDA) ja kumulatiiviseen kassavirtaan ja se maksetaan vuonna 2015 osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana. Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkiosta avain henkilölle aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja. Mikäli avainhenkilön työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion maksamista, palkkiota ei makseta.

Järjestelmän perusteella maksettavat palkkiot vastaavat yhteensä enintään noin 5.050.000 Suominen  Oyj:n osakkeen arvoa (sisältäen myös rahana maksettavan osuuden)

Lisäksi käytössä on tulospalkkiojärjestelmä, jonka perusteet hallitus hyväksyy vuosittain etukäteen. Tulospalkkio perustuu operatiivisen toiminnan liikevoittoon sekä yksikön nettovarojen ja käyttökatteen suhteeseen ja se vastaa enimmillään 60 % vuosipalkasta.

Tytäryhtiöiden hallitusten jäsenille ei makseta erillisiä palkkioita.

Johtoryhmän jäsenille ei makseta lisäeläkettä.

Toimitusjohtajasopimus

Toimitusjohtajan kanssa on tehty kirjallinen toimitusjohtajasopimus. Sopimuksen mukaan toimitusjohtajan irtisanomisaika on kuusi kuukautta sekä yhtiön irtisanoessa että toimitusjohtajan irtisanoutuessa. Yhtiön irtisanoessa sopimuksen toimitusjohtajalle maksetaan erokorvauksena 12 kuukauden rahapalkkaa vastaava summa. Toimitusjohtajan eläkeikä noudattaa työntekijäin eläkelain (395/2006, muutoksineen) mukaisia säännöksiä.

Suomisen hallitus vahvisti helmikuussa 2012 toimitusjohtajalle lisäeläkejärjestelyn, joka oikeuttaa toimitusjohtajalle vanhuus-, työkyvyttömyys- ja perhe-eläke-edut 63-vuotiaana. Lisäeläke on maksuperusteinen ja vuosittain eläkkeeseen varattava summa on 11,5 % toimitusjohtajan kyseisen vuoden palkasta

Vuosi 2011

Vuonna 2011 toimitusjohtajan palkka luontoisetuineen oli 24 tuhatta euroa. Edelliselle toimitusjohtajalle samana vuonna maksetut palkat ja palkkiot luontoisetuineen olivat 254 tuhatta. Muun johtoryhmän palkat luontoisetuineen olivat yhteensä 639 tuhatta euroa, mihin sisältyy vuoden 2011 tuloksen perusteella maksettua bonusta 47 tuhatta euroa. Luvuissa on huomioitu palkat siltä ajalta, jona henkilöt ovat kuuluneet
johtoryhmään.

Edellisen toimitusjohtajan ja johtoryhmän jäsenten omistamat osakkeet ja optio-oikeudet 30.3.2012 ovat oheisessa pdf palkkioselvityksessä.

Tiedot toimitusjohtajan ja johtoryhmän jäsenten osakeomistuksista löytyvät Suomisen internetsivujen Sijoittajille-osiosta.

3) Lyhyt- ja pitkäaikaiset kannustinjärjestelmät

Yhtiöllä käytössä on tulospalkkiojärjestelmä, josta kerrotaan tarkemmin kohdassa Toimitusjohtajan ja muun johdon palkitseminen.

Vuosille 2012–2014 on vahvistettu pitkäaikainen osakepohjainen kannustinjärjestelmä, josta kerrotaan tarkemmin kohdassa Toimitusjohtajan ja muun johdon palkitseminen. Osakepalkkiojärjestelmän kohderyhmään kuuluu 14 henkilöä. 


Optio-ohjelmat 2009

Suomisella on voimassa oleva optio-ohjelma 2009.  Optio-ohjelmien ehdot kokonaisuudessaan ovat luettavissa Suomisen internetsivuilta.

4) Tilintarkastajan palkkio

Suomisen lakisääteisestä tilintarkastuksesta vastaa yhtiökokouksen valitsema tilintarkastaja PricewaterhouseCoopers Oy. Tilintarkastajan palkkio maksetaan laskun mukaan.

Vuosi 2011

Vuonna 2011 PricewaterhouseCoopersille maksetut palkkiot konserniyhtiöiden lakisääteisestä tilintarkastuksesta olivat 138 tuhatta euroa. Tilintarkastukseen liittymättömistä vero-, IFRS-, ja due diligence -palveluista tilintarkastusyhteisölle ja sen kanssa samaan konserniin kuuluville yhtiöille maksettiin 767 tuhatta euroa.

 

Palkka- ja palkkioselvitys 2011