a
a
a

Pakkaukset leipomo- ja tuoretuotteille

Leipomotuotteet

  • Tuoreet leivät
  • Pullat
  • Pizzat
  • Pikkuleivät
  • Voileipäkeksit
  • Leivonnaiset
  • Raakapakasteet
  • Esipaistetut tuotteet

Tuoretuotteet

 

  • Perunat
  • Kasvikset
  • Juurekset

Leipomotuotteiden tuoreuden merkityksen huomaa kun leikkaamme palasen leipää, haukkaamme palan herkullisesta leivonnaisesta tai laitamme esipaistettuja tuotteita uuniin paistumaan. Tuoreuden takaamiseksi Suominen Joustopakkaukset tarjoaa laajan valikoiman erinomaisia pakkausratkaisuja eri leipomotuotteiden tarpeisiin.

Pussimalliset ratkaisut

Polypropeeni- ja polyeteenipussimme ovat ohuesta monikerroskalvosta valmistettuja tuotteita, joiden mekaaninen lujuus ja pakastuksen kestävyys ovat huippuluokkaa. Kristallinkirkkaan läpinäkyvyyden ja 10-väripainatuksen ansiosta pakkaus tuo esille asiakkaamme tuotteen herkulliset ominaisuudet.

Pussimme kestävät hyvin korkeita lämpötiloja, joten pakattu leipomotuote voidaan helposti steriloida, jolloin sen säilyvyyttä ei tarvitse parantaa lisäaineilla. Pussien mikroperforoinnin ansiosta tuotteet voidaan pakata kuumina, jolloin ne säilyttävät rapean kuorensa.

Kaikki valmistamamme pussit soveltuvat sekä käsin pakkaamiseen että puoliautomaattisille tai automaattisille pakkauslinjoille. Pakkauskonekohtaisesti suunniteltujen pussiemme avulla, voimme auttaa asiakastamme parantamaan koko pakkausprosessin kustannustehokkuutta.

Laminoitujen pakkausten edut

Esipaistettujen tai pakastetuotteiden pakkaamiseen suosittelemme laminoidusta kalvosta valmistettuja pakkausratkaisujamme, joissa yhdistyvät sekä ohuet kalvomateriaalit että huippulaadukas painatus jopa kymmenellä värillä. Nämä ominaisuudet takaavat pakkauksellesi upean ulkoasun ja erinomaisen suojan mekaanista ja kemiallista kulutusta vastaan.

Pakkaukset tuoretuotteille

Monikerroksisesta polyeteenikalvosta valmistetut pussimme ovat ihanteellisia perunoiden ja kasvisten, kuten porkkanoiden, punajuurten sekä muiden juuresten, pakkaamiseen. Pussiemme monikerroksisen kalvorakenteen ansiosta, tuotteet ovat huomattavasti ohuempia kuin yksikerroskalvosta valmistetut pakkaukset. Silti voimme taata niiden mekaanisen kestävyyden olevan huippuluokkaa.

Hyvä konekelpoisuus kuuluu valmistamiemme pussien vakio-ominaisuuksiin, joten voit luottaa niiden täydelliseen toimivuuteen uusilla puoliautomaattisilla tai automaattisilla pakkauslinjoilla. Pussimme soveltuvat myös käsin pakkaamiseen.

Valmistamamme V-taittokalvo auttaa yksinkertaistamaan pakkausprosessiasi, sillä sekä tuotteiden pakkaaminen että pakkauksen kiinni saumaaminen tapahtuu samalla pakkauskoneella. Tämä auttaa vähentämään myös pakkausprosessista aiheutuvia kustannuksia.

Leipomopakkaukset, tuotekortti (pdf)

Pakkaukset tuoretuotteille, tuotekortti (pdf)